kadr z filmu Walking Dead

Jacek już wybrał

O co chodzi?

Jedną z najefektywniejszych form pomocy zwierzętom jest wybór diety pozbawionej składników odzwierzęcych. Według amerykańskich badaczy, m.in. dr Harish Sethu, prowadzącego bloga CountingAnimals.com rezygnując z jedzenia zwierząt jedna osoba ocala rocznie życie:
kurczak

31 zwierząt lądowych

ryba

225 ryb

skorpupiak

151 skorupiaków

To łącznie 407 ocalonych zwierzęcych istnień w ciągu tylko 1 roku! Sam/sama widzisz że od Twojej decyzji może zależeć życie wielu zwierząt! Nie zawiedź ich!

Masz wpływ

Przestając jeść produkty odzwierzęce mamy jako konsumenci i konsumentki realny wpływ na los zwierząt hodowlanych. Popyt nakręca podaż – wybierając produkty wolne od okrucieństwa wysyłamy sygnał producentom, że nie zgadadzamy się by zwierzęta były hodowane i zabijane.

Zwierzęta hodowlane – takie jak kury, indyki, gęsi, krowy, świnie, ryby są największą wykorzystywaną i zabijaną grupą zwierząt. Rocznie w Polsce ginie zabitych na potrzeby przemysłu mięsnego, spożywczego, futrzarskiego i innych – 840 milionów zwierząt (dane za rok 2012). Ta niewyobrażalna liczba obejmuje tylko zwierzęta kręgowe. Nie znamy dokładnej liczby zabijanych rocznie w Polsce ryb – są one liczone w tonach- nawet w ten sposób odbiera się im podmiotowość.

Dlaczego dieta roślinna jest ważna?

Ze względów etycznych

  • Rocznie na świecie jest zabijanych 68 miliardów zwierząt. Przez całe swoje krótkie życie są przetrzymywane na małej powierzchni, są bite i maltretowane, cierpią na chroniczne choroby związane z modyfikacjami genetycznymi, którym są poddawane, cierpią na różne problemy psychiczne związane z zamknięciem i złym traktowaniem.

    Zwierzęta hodowane na jedzenie, ubranie itp. zasadniczo nie różnią się niczym od zwierząt domowych – świnia czy kura jest tak samo inteligentna jak pies, a krowa czy gęś ma podobnie bogate życie uczuciowe jak domowy kot. Różnią się tylko tym, że w naszej kulturze, kiedyś przyjęło się że zjada się świnie a nie psy. Dla porównania w kulturze azjatyckiej zjada się psy – wzburzamy się tym zapominając, że sami przecież zjadamy zwierzęta im podobne.

    Wybór diety roślinnej jest ważny, bo wskazuje, że życie zwierząt ma dla nas znaczenie, że zwierzęta zasługują na szacunek i podstawowe prawa, takie jak prawo do życia bez cierpienia, zgodnie ze swoimi predyspozycjami i naturą. Nie mamy prawa odbierać życia zwierzętom, nie są dodatkiem do nas – ludzi, są samodzielnymi i wolnymi jednostkami, które powinny żyć niezależnie od nas.

  • Ze względów pragmatycznych

    Decydując się na dietę roślinną chronimy nasze środowisko naturalne dla przyszłych pokoleń – dla naszych dzieci i wnuków. Aby wybudować fermy przemysłowe, w których przetrzymywane są zwierzęta, a także by sadzić soję, którą karmione są zwierzęta, wycina się lasy, w tym lasy tropikalne. Przy takiej eksploatacji do 2030 roku może zniknąć prawie cały obszar Amazonii – płuc naszej planety.

    Podobnie dzieje się przy wytwarzaniu oleju palmowego – są wycinane lasy i zabijane mieszkające w nich orangutany. Przy utrzymaniu dotychczasowego tempa produkcji oleju palmowego już w 2022 r. zostanie zniszczonych 98% lasów na Borneo i Sumatrze. Wybudowanie fermy przemysłowej oznacza degradacje ekologiczną terenu, zniszczenie struktury gleby, zanieczyszczenie wód zwierzęcymi odchodami, emisję olbrzymich ilości gazów. Wszystko to przyczynia się do zmian klimatycznych na naszej planecie.

    Hodowla zwierząt jest odpowiedzialna za 18% światowej emisji gazów cieplarnianych – to więcej niż generuje transport (14%). Hodowla zwierząt jest odpowiedzialna za 70% zużycia wody na świecie.

    O tym że dieta roślinna ratuje nas i świat, w którym żyjemy można przeczytać również w raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych

    Pobierz raport

  • Dieta roślinna pomaga też ludziom

    Dieta roślinna jest ekonomiczna, umożliwia wykarmienie większej ilości ludzi, pozwala walczyć z głodem np. na terenach wielkiej biedy i głodu w krajach Afryki. Według wyliczeń naukowców każde 10 hektarów ziemi może wyżywić: 2 osoby, jeśli będą tam hodowane zwierzęta, 24 osoby – jeśli zostanie obsiane zbożem i 64 osoby – jeśli zostanie tam posiana soja. Z 1 hektara można uzyskać 10 razy więcej białka roślinnego niż zwierzęcego.

  • Dieta roślinna jest zdrowa

    Chroni nasze zdrowie przed różnymi chorobami – np. chorobami serca, zawałem, różnymi typami nowotworów (m.in. piersi, szyjki macicy czy prostaty), cukrzycą, otyłością czy nadciśnieniem. Zgodnie z opinią Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego (obecnie Academy of Nutrition and Dietetics) dieta roślinna jest odpowiednia dla wszystkich, na każdym etapie życia – dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych, kobiet w ciąży, osób starszych. Dzięki stosowaniu diety roślinnej na długo zachowujemy młody i ładny wygląd, a także rzadziej chorujemy – rzadziej się przeziębiamy, unikamy infekcji różnego typu.

  • 0 mld
    zwierząt jest uśmiercanych co roku na świecie
  • 0 mln
    zwierząt jest zabijanych co roku w Polsce
  • 0%
    zużycia wody pitnej generuje przemysł hodowlany
  • 0%
    emisji gazów cieplarnianych generuje hodowla zwierząt (to więcej niż transport)
  • 0x więcej
    białka roślinnego niż zwierzęcego można uzyskać z 1 ha ziemi

Nie tylko pomagasz,
ale sam/sama zyskujesz!

Jesteś zdrowszy/zdrowsza!

Dietla roślinna otwiera nas na nowe smaki i doznania, oferując bogactwo produktów – warzyw, owoców, ziół, kasz, makaronów, ziaren, orzechów, nasion. Dieta roślinna jest sycąca i bynajmniej nie dla ascetów! Nie jest też droga ani pracochłonna – wystarczy przejrzeć wegańskie blogi z przepisami na potrawy, które ani nie zawierają trudnodostępnych produktów, ani nie pochłaniają dużo czasu.

Od Twojej indywidualnej decyzji zależy los zwierząt – pomagasz im decydując co trafi na Twój talerz.

Zobacz – już tyle osób zdecydowało się przejść na weganizm – w wielu miejscach na świecie coraz częściej odrzuca się dietę bazującą na mięsie – w Szwecji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Izraelu weganie i wegetarianie stanowią prawie 10% ludności.

Również celebryci wybierają etyczną i zdrową dietę – David Duchovny, który nawet napisał książkę dotyczącą hodowli przemysłowej i praw zwierząt „Holy Cow” , Jared Leto, Megan Fox, Byan Adams, Erykah Badu, Brad Pitt, Ellen DeGeneres, Portia deRossi, Moby, Thom York z Radiohead, Usher, Gwen Stefani, Jay Z, Anthony Kiedis z Red Hot Chili Peppers, Joaquin Phoenix, Denzel Washigton, Forest Withaker, K.D. Lang, Woody Harrelson, James Cameron, Venus i Serena Williams, Bill Clinton, Al Gore i wielu, wielu innych.

Również Ty możesz zasilić długą listę ludzi wspierających zwierzęta!

Pamiętaj, nie musisz od razu zostać weganinem/weganką – możesz do tej decyzji dochodzić stopniowo i w swoim tempie ograniczając na początku poszczególne produkty odzwierzęce – np. mięso.

Ważne jest by ograniczać cierpienie zwierząt, dlatego każdy posiłek, w którym nie ma produktów odzwierzęcych jest istotny – ocala kolejne zwierzęta.

Gdzie szukać informacji?

01

Na początek warto zapoznać się z akcją Stowarzyszenia Empatia: Weganizm Spróbujesz?
Profil skupia ponad 90 polskich blogów wegańskich ze wspaniałymi przepisami.

Sprawdż  

02

Zaabonuj newsletter Fundacji Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva – Zostań wege na 30 dni!

Sprawdż  

03

Sprawdź jak gotują inni – Finding Vegan to najfajniejsza i najładniejsza na Facebooku strona z wegańskimi przepisami – polecamy!

Sprawdż