Pierwsze tygodnie na nowej diecie – na co zwracać uwagę?

Gdy wybierasz dietę roślinną, możesz być początkowo zagubiony/a w nowej sytuacji. Nie martw się – wiele osób już wybrało tą drogę przed Tobą i mogą się podzielić swoim doświadczeniem. Nie musisz przedzierać się przez miliony stron w Internecie, by dowiedzieć się najważniejszych rzeczy.

00

Zacznij gotować sam/a – to niezwykła przygoda i frajda, gdy odkrywasz nowe smaki – staraj się by Twoja dieta była urozmaicona – używaj warzyw, owoców, pestek, przypraw, różnych typów ryżów, makaronów i kasz, orzechów. Jeśli brakuje Ci smaku sera żółtego lub wędliny nie martw się – w Polsce są już dostępne roślinne sery żółte w przystępnych cenach, wędliny i kiełbasy roślinne, a także seitan, tofu, tempeh.

01

Zapoznaj się z najpopularniejszymi stronami z przepisami na potrawy kuchni roślinnej – jest ich sporo w Internecie! My szczególnie polecamy:

  • akcję Stowarzyszenia Empatia – Weganizm spróbujesz?, gdzie codziennie na Facebooku pojawiają się nowe przepisy, w akcji uczestniczy kilkadziesiąt blogów z roślinnymi przepisanymi,
  • świetną stroną jest anglojęzyczna Finding Vegan, działająca na podobnej zasadzie jak Weganizm spróbujesz?
  • akcję Fundacji Międzynarodowych Ruch na rzecz Zwierząt – Viva – Zostań vege na 30 dni! – zapisujesz się i przez miesiąc dostajesz na swojego maila przepisy na dania roślinne!
  • Stowarzyszenie Empatia oferuje też e-booki z przepisami – wystarczy pobrać bezpłatnie z ich stron internetowych!

02

Zorientuj się gdzie w najbliższej okolicy znajdują się sklepy mające w swoim asortymencie produkty roślinne, dowiedz się, jakie miejsca w Twoim mieście podają potrawy roślinne, gdzie możesz zjeść, gdy nie masz czasu gotować samemu/samej i gdzie możesz iść ze znajomymi!

03

Kup blender – stanie się najbliższym Twoim przyjacielem i dużym wsparciem w prowadzeniu roślinnej kuchni.

04

Zaopatrz się w suplementy witaminy B12 i D3. Możesz je kupić w każdym z internetowych sklepów wegańskichSweet Piggy, Vegekoszyk, Vege Vege, Evergreen.

05

Czytaj, dokształcaj się, zdobywaj informacje, oglądaj filmy jak wygląda przemysłowa hodowla zwierząt i jak się je traktuje. To w chwilach ewentualnego zwątpienia przypomni Ci dlaczego wybrałeś/wybrałaś dietę roślinną. Im więcej motywacji masz do zmiany i im bardziej jesteś przekonany/a, tym bardziej Twoja zmiana diety będzie trwalsza. Książki i filmy mogą Ci w tym pomóc. Szczególnie polecamy:

  • książki wydane przez Fundację Czarna Owca Pana Kota: „Książka o prawach zwierząt”, „Aktywizm prozwierzęcy. Instrukcja obsługi”, „Poza gatunek. Rozmowy o aktywizmie, prawach zwierząt i społeczeństwie”
  • David deGrazia, „Prawa zwierząt. Bardzo krótkie wprowadzenie”
  • Jonathan Safran Foer, „Zjadanie zwierząt”
  • Peter Singer, „Wyzwolenie zwierząt”, „W obronie zwierząt”, „Etyka a to co jemy” (wspólnie z Jim Mason),
  • filmy: „Cowspiracy”, „Earthlings”, „Ghost in our Machine”, „Making the Connection”, „Meet your Meat”, „Speciesism”, „The Witness”, czy „Vegucated”.
  • szerszy spis wartościowych książek do przeczytania i filmów do zobaczenia znajdziesz w wydanej przez nas książce „Książka o prawach zwierząt”. Możesz ją zamówić bezpośrednio w Fundacji w wersji drukowanej lub pobrać ze strony www.dlazwierzat.org w formie e-booka!

Książka o prawach zwierząt Poza gatunek Aktywizm prozwierzęcy. Instrukcja obsługi

06

Znajomi pytają Cię, dlaczego przeszyłeś/aś na dietę rośliną, a Ty nie wiesz co odpowiedzieć? Oglądnijcie razem film pod tytułem „Ziemianie – Earthlings!”

07

Wyrób w sobie nawyk czytania etykiet na produktach, by sprawdzić skład produktów, które chcesz kupić! To pomocny nawyk, nie tylko dla osób na dietach roślinnych. Czytanie etykiet pomoże Ci dokonywać świadomych wyborów konsumenckich.

08

Pamiętaj, że Twoja decyzja o przejściu na dietę roślinną jest spowodowana zwierzętami, tym jak są traktowane. Każdy może dochodzić do diety roślinnej we własnym tempie. Jeśli rezygnacja z konkretnego produktu – ulubionej czekolady, ulubionego sera – jest dla Ciebie trudna rozłóż ją w czasie – odstaw pozostałe produkty odzwierzęce. W diecie roślinnej chodzi o jak największe ograniczenie cierpienia zwierząt – każdy Twój posiłek bez składników odzwierzęcych jest posiłkiem wygranym dla kolejnych zwierzęcych istnień.

Pamiętaj: przechodząc na dietę roślinną ratujesz tylko w jednym roku życie 407 zwierząt! Policz ile uratujesz zwierząt żyjąc na diecie roślinnej przez kilkadziesiąt lat! Twój wybór się liczy!

09

Planuj zakupy – wdróż nawyk planowania zakupów, dzięki temu nigdy w kluczowej sytuacji nie zabraknie Ci roślinnego sera czy kremu do twarzy!

10

Nie marnuj jedzenia – próbuj wykorzystywać w swojej kuchni to, co zazwyczaj bez zastanowienia wyrzucasz! Internet pełen jest przepisów na rewelacyjne chipsy z obierek z ziemniaków, czy pesto z natki marchewki.

11

Wybór diety roślinnej to nie tylko jedzenie, ale również życie dążące do wykluczenia wszelkich form wykorzystywania zwierząt. Zwróć uwagę czy Twoje buty, ubrania, kosmetyki nie zawierają składników odzwierzęcych. Przy kolejnych zakupach staraj się kupować etycznie, nie wybierać produktów wykonanych ze zwierząt.

12

Polub w mediach społecznościowych profile polskich i zagranicznych organizacji prozwierzęcych, inicjatyw prozwierzęcych i blogów kulinarnych – będziesz dzięki temu na bieżąco ze wszystkimi ważnymi informacjami.

13

Znajdź grupę wegan i wegetarian na Facebooku z Twojego miasta lub z najbliższej lokalizacji i zapisz się. Przyda Ci się wsparcie, będziesz mógł/a zdobyć potrzebne Ci informacje i porównać doświadczenia. Zobacz czy w twojej miejscowości są organizowane Kuchnie Społeczne – tam poznasz nowe osoby!

14

Zaangażuj się w działania na rzecz zwierząt – zostań aktywistą/ką, wspieraj akcje prozwierzęce, zachęcaj swoje otoczenie do wybrania diety wolnej od przemocy!

15

Nie słuchaj wege-hejterów – że jest to trudne, drogie, nienaturalne, że zwierzęta są po to by je jeść.

16

Wyjeżdżasz na wakacje? Nie wiesz gdzie możesz zjeść roślinny obiad? Poszukiwania zacznij od www.happycow.net!

17

Jesteś samotny/a? Poznaj drugą połowę w serwisie: www.lovege.pl.